Bebeğinize ‘İlk Şarkılarım’ı söylediğinizde ne olur?

mother-playing-w-son

itunes-download

İlk Şarkılarım kutu setinde veya İlk Şarkılarım itunes Store ve Google Play Market uygulamasında yer alan A’dan Z’YE 29 şarkıyı haraketlerine bakarak siz de bebeğinize yapabilirsiniz. Başta sadece sesinizi kullanın, sonra sesinizi önce kısık sonra daha yüksek olarak söyleyin, sonra çok hızlı ve çok yavaş.. Karşınızda duran minik bebeğinizin sizden gözlerini ayıramayacağına hiç kuşkumuz yok..  En sevdiği şarkının hangisi olduğunu sonradan bize bildirmeyi unutmayın 🙂  cagla@balabup.com

Aşağıdaki makale Bebeğinize şarkı söylemenin ona nasıl yarar sağlayacağını açıklayan yabancı bir makale. Evet, şimdi, şarkı söyleme sırası  sizde..Unutmayın nasıl söylediğinizin çok önemi yok, zaten karşınızdaki seyirci doğuştan size hayran :))

Şarkları yüklemek için, iOS – Apple-iPhone -iPad : itunes Store

Android, Samsung telefon tablet: Google Play Market 

1.Bag (Bonding):
Bebeğinize şarkı söylediğinizde bebek ile aranızda bir bağ oluşur. Şarkı söylemek sizi, ve sesinizi onun hayatındaki en önemli kişi ve ses haline dönüştürür. Kucağınızda tutup, gözlerinin içine bakarak ona söylediğiniz bir şarkı, sizin ona olan sevginizi aktarır.

2. Günlük Rutinler ve geçişler:
Bebekler neyin olacağını bildiklerinde kendilerini güvende hissederler. Sabah uyanma şarkısı gibi, günlük rutin geçişler esnasında şarkı söylenmesi sırada neyin geleceğini haber verir ve rutinin yerleşmesine yardımcı olur. Örneğin, el yıkama şarkısı, banyo şarkısı.

3. Dil Gelişimi:
Her dilin zaten kendine ait melodi ve müziği vardır. Şarkı ve sözler bebeğin duyduğu dili ve yeni kelimeleri, kavramasına yardımcı olur, bebeğin sizinle kurduğu iletişimi güçlendirir.

4. Yeni Kelimeler:
Şarkı içinde sözel ve fiziksel olarak eş zamanlı tanıtılan yeni nesneler, bu kelimeleri öğrenmelerini kolaylaştırır. Mesela köpek hakkında bir şarkıyı söylerken elinizde oynatacağınız oyuncak bir peluş köpek, duyduğu ‘köpek’ kelimesini, gördüğü peluş köpek ile ilişkilendirmesine yardımcı olur. Bebeğe vücudunu tanıtmanın en güzel yolu banyo sonrası masaj yaparken şarkı içinde sırasıyla kolunun ayağının ve karnın ismini söyleyip sonra da ayaklarını öpmek veya karnını gıdıklamak olacaktır.

5. Ritim ve kafiye:
Dil gibi Müzik’de ritim ve kafiyeden oluşur. Erken yaşta duyulan bu ritim ve kafiyenin ileriki aylarda – yıllarda, konuşmaya başlandığı zaman hatırlanması daha kolay olur.

6. Oyun:
Şarkı birçok oyun metodunun içinden bir tanesi olsada, şarkı söylenirken oynanan oyun, bebekler ile iletişim kurmanın için eğlenceli yoldur. Bu sebeple çoğu bebek eğitim merkezinde müzik ve şarkı vazgeçilmezlerin arasında yer alır.

7. Eğlenceli bir Aile zamanı:
Kardeşlerin birlikte şarkı söylemesi anne ve bebek arasında oluğu gibi aile bağlarının ve kardeşlik bağlarının güçlendirmesine yardımcı olur.

8. Kendi Adını öğrenmesi:
Bebeğin kendi ismini şarkıda duyması, adını öğrenmesine yardımcı olur. Mesela, bebeğinizin adını başka kelimeleri yerine kullanıp sık sık aynı şarkıyı söyleyerek adını öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz. (onun adının geçtiği yerlerde ona dokunmaya veya işaret etmeye çalışırsanız, kendi ismini, kendisi ile ilişkilendirmesi kolaylaşır)

9. Dinleme Becerisi:
Okumak gibi şarkı duymak da dinleme becerisi gerektirir. Şarkı dinlemek bebeğinizin yeni dili anlamaya başlaması için ideal bir fırsattır. Şarkılar aracılığı ile sadece yeni kelimeler değil duyguların aktarılışını gözlemleme fırsatı bulur.

10. Sevgi:
Bütün bu yukarıda yer alan kazanımlar, sizin, sevginizi aktarmak için bebeğinize şarkı söylemeniz sayesinde gerçekleşecektir. Bebeğiniz için şarkıyı ne kadar güzel bir sesle ne kadar güzel söylüyor olmanızın pek bir önemi yoktur. Onun için önemli olan tek şey, sizin ONA şarkı söylüyor olmanızdır. Unutmayın, siz onların gözünde zaten bir YILDIZsınız.
Babalup ailesi olarak, bebeklerinize söyleyebilmeniz için A’dan Z’ye 29 ayrı şarkı hazırladık. denemek için, itunes music store’dan ‘İlk Şarkılarım’ olarak arayın veya aşağıdaki itunes logosuna tıklayın.

itunes music store logo

 

Orijinal yazıyı hazırlayanlar: Cathy Fink,  Marcy Marxer

Kaynak:https://families.naeyc.org/article/10-ways-babies-learn-when-we-sing

 

Oyunla başlayan bir Pazar sabahı

Bu pazar sabahı çocuklara epeydir zaten oynamakta olduğumuz ve yeni satışına başladığım bir oyunu oynatacağım. Saat zaten 7:05 ve ben bir süredir kendiliğinden sabahları 7 civarı uyandığım için bu Pazar sabahı çocuklarıma onlar uyanmadan İlk hazine avım +5  oyununu hazırlamaya karar veriyorum. Yatakata oturup gözlerimi kapayıp günlük meditasyonumu bitiriyorum, sahip olduğum ailem ve güzellikler için sükrediyorum, ve sıra sabah kahve ve oyunun hazırlıklarında.

 

iha5 hepsi

1. ipucu kartını, ‘çatal ve bıçakların bulunduğu çekmeceye bak’ olarak belirledim. Onu hemen Yaman’ın yatağının yanındaki şifoniyere uyanınca görebileceği şekilde sessizce bırakıyorum.

iha5kartlar

2. kart, ‘Annenin ceketinin sağ cebine bak’  olsun. (Ceketi seçerken genelde bir önceki gün giydiğim onun tanıdığı bir ceketi seçiyorum) bu kartı mutfakta çatal ve bıçakların olduğu çekmeceye koyuyorum. Zaten kural hep aynı:bir sonraki ipucu kartını bir önceki ipucu kartında bahsedilen yere konuluyor.

Devam ediyorum, 3. ipucu kartım : ‘paspasın altına bak’ ,onu benim ceketimin sağ cebine koyuyorum. Paspasın altına 4. ipucu kartımı : buzdolabının üzerine bak kartını koyuyorum. Buzdolabının üzerine, 5. saksının içine bak kartını koyuyorum. Her defa kullandığım saksıyı artık çok kolay buluyor başka bir saksı seçiyorum daha uzakta olan. Saksının içine 6. Koltuktaki yastığın arkasına bak kartını koyuyorum. 7. ipucu kartını: çay içilirken şeker konulan şeker kabının içine bak yazan kartı koltukta yastıklardan birinin arkasına koyuyorum. Yeni boş bir karta kutunun içinden çıkan silinebilen kalem ile, ‘dün giydiğin giysinin ceplerinde ara olarak yazıyorum ve bu benim 8. kartım oluyor, bu kartı şeker kavanozunun içine yerleştiriyorum. 9. kart evdeki en büyük dolabın içine bak bu kartı, bir önceki gün giydiği pantalonun cebine koyuyorum. Evdeki en büyük dolabımızın içine ise, 10. Kirli sepetinin içinde ara kartını koyuyorum. Kirli sepetinin içine ise daha önceden aldığım ve zulada sakladığım pokemon kart paketinden bir tane ve yanına oyundan çıkan plastik altın hazine paraları ve ‘Tebrikler kartı’ yerleştiriyorum.

Hazırlıklar tamam.. biraz kahvemi içiyor ve şu an yazmakta olduğum blog’u yazmaya koyuluyorum. Yaman birazdan kalkacak. Koyduğum ipucu kartını görmez ise, ona ‘Yatağının başucuna baktın mı?’ diye soracağım.. Sonra da pıtır pıtır koşturup kartları bulmasını dinleyeceğim.

Belki siz de yağmurlu bir pazar sabahı çocuklarınızdan 15 dk erken kalkıp onlara yeni İlk Hazine Avım +5 oyununu hazırlamak istersiniz diye paylaşmak istedim. Satın almak için Amazon ikonuna tıklayabilirsiniz.

Amazon_com_tr_Logo._CB1198675309_

Daha okuma bilmeyen çocuklar için, resimli ipucu kartlarından oluşan ‘İlk Hazine Avım +3 oyununu hazırlayabilirsiniz. Onun görselini de aşağıda  bulabilirsiniz.

iha3 hepsi

 

İyi haftasonları 🙂

Bizim hakkımızda

Biz, İlk Şarkılarım’ın  29 adet kahramanıyız:ilk-sarkilarim-kahramanlari-sizleri-bekliyor

Her kahramanın uzmanlık alanı farklı, örneğin karşınızda aslan::aslan onden

Merhabalar, Ben Aslan ,  A harfinin başrol oyuncusu benim 🙂

Şarkımı önce dinle, izle, harfini boya,  şarkının haraketlerine bak, şimdi sıra sende, sende katıl bana, birlikte tanıyalım A harfini ve sesini ve Aslan  şarkımızda..

 

SBenim adım, Burcu:)  favorim tabii ki Beyaz Bulut şarkısı.beyaz-bulut-ve-kiz Önce şarkımı söylerim, onu dinlerken, siz B sesi ile başlayan birçok şey duyarsınız. Önce şarkının sözlerini öğrenirsiniz, sonra B harfinin yazılışı, harfin sembolü gördükçe, B sesi ile aklınızın bir köşesine yerleşmeye başlar. Şarkının haraketlerini yapmaya başladığınızda ise, sadece görsel ve işitsel değil fiziksel olarak B harfini tanımış olursunuz. 

 

Bizler, 7 aylık bir bebek bile olsanız, yeni kelimeler öğrenmenize yardımcı oluruz. Anneniz, bizim şarkılarımızı aşağıdaki itunes music store linki üzerinden sizlere dinletebilir. Niyetimiz, annenizin ağzından duyduğunuz ilk şarkılarınız olmak, anneniz ile bağınızı güçlendirmek 🙂 ilişkinize şarkı eklemek:) 

Hele bir de anneniz şarkıların haraketlerini yapmaya başlar ise işte bu sizin ilgiliniz büsbütün çekecek, izleyeme doyamayacağınız bir eğlenceye dönüşecektir.

itunes-music-store

Biz, İlk Şarkılarım ailesi olarak,  sizin ile tanışmak, size şarkılarımızı sevdirmek, şaşırmış bakışlarınız karşısında şarkılarımızı söylemek ve sizleri şarkı haraketleri ile dans ettirmek için sabırsızlanıyoruz.

Hadi gelin artık tanışalım :))))

ilk-sarkilarim-teneke-kutu

Kutu seti için satış ağımızı yeni oluşturuyoruz, bu sebeple Annenizden şimdilik,  cagla@balabup.com adresine 1 adet istediğiniz mailini atmanızı rica ederiz.

iphone ilk sarkı

İlk Şarkılarım uygulamasının youtube videosu için yukarıdaki telefon resmine tıklayın.

iOS versiyonunu, iPhone veya iPad‘inize,  iTunes App Store‘dan  yüklemek için, aşağıdaki telefon resmine veya iTunes App Store düğmesine tıklayın:

itunes-app-store-logo

Android versiyonunu, telefon veya tabletinize yüklemek için aşağıdaki Google Play Market  logosuna tıklayın:

google-play-market-logo

Hadi, Hoşçakalın :)))

Öğretmenler Günü Kampanyası

ogretmenler-gunu-hediyesi2

Sevgili Öğretmenler,

Sizin işiniz harfleri tanıtmak ve sevdirmek, bizce bizim işimiz de bu :))

Bu sebeple bu öğretmenler günü size yardıma geliyoruz,

Bize öğretmen belgenizi  cagla@balabup.com  adresine yollayın, size ücretsiz indirme kodunuzu yollayalım..

Böylelikle, Aslanımız A harfini, Bulutumuz B harfini tanıtsın ve sevdirsin, hatta şarkıların haraketleri birlikte yaparsanız, dersin akışına ayrı bir enerji katacağına eminiz :)))

Kampanyamız 30 Kasım 2016 tarihine kadar devam ediyor !

Siz ışık saçmaya devam edin, biz her zaman yanınızdayız :))))

BA LA BUP AİLESİ

 

 

 

 

En iyi Uygulamalar -Ödüllü Uygulamalar

Balabup’un beğendikleri: Biz kendi geliştirdiğimiz İlk Şarkılarım iOS ve Android uygulamalarının dışında diğer  beğendiğimiz uygulamaları sizler ile paylaşmak için bir sayfa hazırladık. &nbsp…

Source: En iyi Uygulamalar -Ödüllü Uygulamalar

En iyi Uygulamalar -Ödüllü Uygulamalar

Balabup’un beğendikleri:

Biz kendi geliştirdiğimiz İlk Şarkılarım iOS ve Android uygulamalarının dışında diğer  beğendiğimiz uygulamaları sizler ile paylaşmak için bir sayfa hazırladık.

 

Kodable – Kodlama 

kodable itunes

 

Kodable 5 yaşı ve üstü çocuklara kodlama öğretmek için tasarlanmış ödüllü bir programdır.

Anaokullarda yurtdışında kullanılan bir programdır, USA’de anaokul kodlama müfredatında yer almaktadır.  (Kaynak: itunes preview)

Hem android hem de iOS tabanlıdır, hem iPad hem de iPhone lar ile uyumludur.

Anaokul kullanımı için ders programlarına üye olup özel ders programı için isminizi yazdırıp aylık newsletter almak için isminizi yazdırabilirsiniz.

Sevimli karakterleri ile 5 yaşı ve üzeri için Balabup un sevdikleri listesinin başında yer alır

 

Hairy Letters-İngilizce Harfler

Hairy Letters

Çocuklara ingilizce harfleri ve onların seslerini öğreten bir aplikasyondur, Saçlı yaratıklar aracılığı ile harflerin çıkardığı sesler öğretilir. Öğretim Kaynakları Ödülü almış bir programdır. Oldukça kolay kullanımı olan bir uygulamadır.

Uygulaması, Windows tabalı bilgisayarlarda, android tablet ve telefonlarda, iPad ve iPhone ile uyumludur.

 

Alpha Tots- İngilizce Kelimeler

Alpha Tots

Alpha Tots, harfleri öğretirken alışılmış şekilde a harfi için araba gibi nesne isimleri yerine harfleri fiil isimlerini kullanarak öğreten bir uygulamadır.

Mesela ekleme fiilini öğretirken aplikasyon içerisinde çocuklara mumları ekletir. İnteraktif ve eğlenceli bir uygulamadır. Özellikle A- apple öğretisinden sıkılanlar için tafsiye edilen bir program. Ek dil olarak ingilizce kullanılan okullarda ise fiilleri öğretmek için ek bir kaynak olarak tercih edilebilir.

Android, İphone ve iPad ile uyumludur.

Duyuru ve bloglardan haberdar olmak için

 

Oyuncu Annelere ek oyunlar

İlk Şarkılar ‘ İle yenİ tanışanlara:

İlk Şarkılarım Oyunu, itunes app, minik kuzunla ile birlikte canlandıracağın birçok haraket ve eşlik edilecek musmutlu şarkılardan oluşur.

Minik gözler animasyonu izler, harfi görür, minik kulaklar şarkıları dinler, harfin sesini duyar, minik beden ve minik eller şarkının haraketine eşlik eder ve  büyüklere öykünerek haraketleri canlandırır.. Kısaca,  birden çok algı yöntemi ile  harfleri şarkı, öykü ve ses olarak tanır..

Sen ne kadar eğlenir ve kendini verirsen o da o kadar eğlenir..Şarkıların haraketlerine eşlik etmek istersen emin ol o daha da eğlenecektir.

Her gün 1 harfi birlikte dinleyebilir, onun ile resim kahramanları üzerinden konuşabilirsin. Eğer minik kuzucuğun henüz konuşmuyorsa ‘aslan’ resminde onunla birlikte, aslan haraketi yapmayı deneyebilirsin 🙂

 

Minik Göz Oyunu    göz

 

Bu aplikasyondan sonra harfler ile eğlencelere devam etmek isterse, MİNİK GÖZ MİNİK GÖZ SÖYLE BANA, A İLE BAŞLAYAN NE VAR KARŞINDA?  oyunu oynayın

Karşısına geçip bak bakalım?

Annesi/babası/ablası/dadısı/annanesi/ babannesi  olarak seni söyleyecek mi?

Önce sen oyna,  (ce-e oyunundaki gibi) gözlerini elline kapa, ve ‘MİNİK GÖZ MİNİK GÖZ SÖYLE BANA A İLE BAŞLAYAN NE VAR KARŞINDA’  dedikten sonra ellini kaldır, gözün aç,  kafanı sağa sola çevirip bakmaya başla.. Ve arabayı görüp aaa…’ A – RA – BA’ diyip parmak ile işaret et.. Şimdi sıra sende deyip onun da A ile başlayan birşey bulmasına izin verin..

(Eğer o da arabayı gösterirse sakın ‘ama onu ben bulmuştum deme’ . Unutma tekrardan sıkılan bizler çocuklar değil 🙂

Duyuru ve bloglardan haberdar olmak için