İlk Hazine Avım+5

Bu oyun,  yazılı ipucu kartlarından oluşur, amaç 3 farklı zorluk seviyesindeki ‘ipucu kartlarını’ okuyarak, bir sonraki ipucu kartının yerini bulmaktır. En son ipucu kartında ise ufak hazine (hediyenin) saklandığı yer yazar. Youtube videosu için ekteki linki tıklayın.

1280px-YouTube_Logo.svg

Çocuğunuzun yaşı +2 ipucu kartı kullanılması tavsiye edilir. Çocuğunuz başkasına hazine avı hazırlamak isterse ‘kendi ipucunu yaz’ kartlarının arkasına silinebilen BIC kalemi ile kendisi ayrı bir ipucu yazabilir. Aynı şekilde bu kalemler ile siz ona özel bir ipucu kartı hazırlayabilirsiniz.Tek ve çok çocuk ile partilerde oynanabilir. Hatta benim çocuklarıma her doğumgünü partisinde hazırladığım oyunlardan biridir 🙂

Satın almak için amazon ikonuna tıklayın.

Amazon_com_tr_Logo._CB1198675309_

 

iha5 hepsi

HAZIRLIK

İpucu Kartlarını Seçme:

Çocuğunuz  görmeden hazırlık kısmını tamamlamaya çalışın, onun okuma seviyesine göre öncelikli olarak 1. seviye ipucu kartlarını seçmeye çalışın, ve onun kolaylıkla bulabileceği nesneler seçin. Mesela 1. kart AYAKKABININ İÇİNE BAK olsun, onun en çok giydiği ayakkabıyı seçin, bu kartı  bir kenara ayırın.

2. kart olarak TELEVİZYONUN YANINA BAK’ı seçelim.

3. kart olarak LAVABOYA GÖZ AT’ı seçelim..

4. kart olarak da SALONDAKİ MASANIN ALTINA GİR VE YUKARI BAK’ı seçelim.

5. kart olarak da DUŞ KABİNİNİN İÇİNE BAK ya da BANYO KÜVETİNİN İÇİNE BAK’ı seçelim.

İpucu Kartlarını Saklama:

İlk İpucu kartını ‘AYAKKABININ İÇİNE BAK’ çocuğunuzun eline vereceksiniz.

2. ipucu kartını, 1.ipucu kartında yazan yere koyun. TELEVİZYONUN YANINA BAK kartını, onun ayakkabısının içine yerleştirin.

3. ipucu kartını, 2. ipucu kartında yazan yere koyun. LAVABOYA GÖZ AT kartını, televizyonun yanına yerleştirin.

4. ipucu kartını, 3. ipucu kartında yazan yere koyun. SALONDAKİ MASANIN ALTINA GİR VE YUKARI BAK kartını, lavabonun içine koyun.

5. ipucu kartını, 4. ipucu kartında yazan yere koyun. DUŞ KABİNİNİN İÇİNE BAK kartını salondaki masanın altına girip, yukarıya bakınca görülecek şekilde, glue-tik veya bant yardımıyla yapıştırın.

Son olarak hazineyi, (ufak hediyenizi),duş kabininin içine koyun.

OYNAMA:

Çocuğunuzu çağırıp ona ‘Hazine Avı Oynunu’ anlatın, 5 adet ipucunu takip ederse ufak hazinesini bulabileceğini söyleyin, ve 1. ipucu kartını AYAKKABININ İÇİNE BAK kendisine verin. Onunla birlikte evin içinde gezinebilir haraket edebilir veya zorlandığı zaman size gelip danışmasını isteyebilirsiniz. İlk oyunda muhakkak eşlik edin. Bulmakta zorlandığı zaman (ipucuna veya hazineye) yaklaştıkça ‘sıcak’ ve uzaklaştıkça ‘soğuk’ diyerek ona yardımcı olabilirsiniz. Anlamını bilmediği eşyalar için, kutudan çıkan ve ipucu kartlarında kullanılan tüm eşyaların resimli olarak yer aldığı sözlüğe ‘RESİMLİ SÖZLÜĞE’ bakabileceğini söyleyin. RESİMLİ SÖZLÜĞÜ buzdolabının üzerine asabilirsiniz.

OYUN ESNASINDA GELİŞEN BECERİLER:

Okuma:

Bu oyunun en sevdiğim tarafı onun okuması için sizin değil onun çabaladığı bir oyun olmasıdır. Genelde biz oynarken oğlumun sessizce okuyup kabaca yazanı anlayıp, bir sonraki ipucuna doğru koşturmasındansa,  sesli olarak tane tane okumasını isterim.

Yazma:

Kendisinin bana ipucu oyunu hazırlamasını istediğimde zaten kalemi kullanıp birşeyler hazırlamaya çabalar.

Akılcı Düşünme:

‘Zero to three’ gelişim uzmanları ekteki linkte ‘treasure hunt’ hazine avı oyununun, özellikle hazırlanma aşamasının, çocukların akılcı düşünme becerilerini geliştiridiğini açıklamıştır. Oyunun hazırlanması ve kartların doğru yere konulması kolay gözükse de dikkat ve konsantrasyon gerektirir. Bu sebeple çocuğunuz size veya başkasına oyun hazırladığı anda aslında dışarıdan salt oyun hazırlıyor gözükse de akılcı düşünme becerilerini geliştirmektedir. Bu sebeple (başta ona eşlik ederek) kardeşine, veya babasına veya arkadaşına ‘hazine avı’ hazırlamasını konusunda onu teşvik edebilirsiniz.

S. S. S.

Kaç İpucu Kartı ile oynamalı?
Genel öneri çocuğun yaşı +2 olsa da,  siz çocuğunuzun yaşına ve motivasyonuna göre bunu ayarlayabilirsiniz. Başta yaşı sayısınca ipucu kartı kullanıp, kademeli olarak sonraki oyunlarda kart sayısını arttırabilirsiniz.

Partilerde Toplu olarak oynatma:

Partiler için ideal bir oyundur, ama benim size naçizane tavsiyem, eve gelen birçok çocuğun saklı kartların yerlerini değiştirme olasılığına karşı, ilk önce çocuklar gelir gelmez kartlar yerlerinden oynamadan hazine avı oynunu oynatmanız doğrultusundadır. Partiye katılan  20 çocuk var ise her çocuğa 1 kart vermektense çocukların ortalama yaşlarına göre ‘ yaş +2 ipucu kartı kullanma’ kuralına sadık kalın, 2li veya 3lü gruplar halinde ipuclarını okusunlar. Toplamda 10 ipucu kartı geçmemeye çalışın, sıkılanlar oyunu yarıda bırakabilir.

Tek başına  ben yokken oynayabilir mi? Çalışan Anneler için 🙂

Evet! 🙂 Hem de çok da güzel bir süpriz olur 🙂  Çocuğunuzu (veya çocuklarınızı) okuldan karşılayamıyorsanız, onlar sizden önce eve geliyorlar ise günü eğlenceli ve meraklı kılan bir oyun olacaktır. O yokken oyunu yukarıdaki gibi hazırlayın, ve evden çıkarken ilk ipucu kartını muhakkak evin görünen bir yerine koyun. Dilerseniz onlar geldiğinde telefon ile ilk ipucunu okuyup oyunu başlatabilir ya da sms ile mesaj gönderebilirsiniz. Okuldan gelen çocuğunuza, ‘ilk ipucu: odana git ve yatağının altına bak’  mesaj atabilirsiniz.  En önemlisi evden çıkmadan teker teker ipuclarının üzerinden geçin, böylelikle siz yokken hazineye ulaşacağından emin olun.

Hazine Seçimi:

Belki en kritik soru bu 🙂 Ben bunu çocuklarıma çoook sık oynattığım ve çoook sık oynamak istediklerini bildiğim için hazineyi çok abartmamaya özen gösterdim. Genelde ufak bir kart setini (Pokeman kartları bizim favorimiz şu ara), iki veya üç oyunda bölerek kullanabilirsiniz. Kalem silgi ufak bir defter, atıştırmalık birşey, sevdiği bir kitap, ufak kahraman figürleri olabilir. Ya da haftasonu yapmayı planladığınız bir programı tebrik kartının arkasına yazabilirsiniz, ‘haftasonu lünaparka gidiyoruz!’ gibi.  Aslında vereceğiniz her güzel müjdeyi yazabilir ve hazine gibi sunabilirsiniz. Mesela ‘kuzenlerin geliyor’ gibi. 🙂

Doğumgünleri ve özel günlerde abartabilirsiniz, ancak beklentileri arttırmamak adına bunun sadece o güne has olduğunun altını çizmekte fayda var.  (Anneler çok iyi bilir, artan beklentiyle başetmek ısrarcı çocuğu olan anneler için biraz zorlayıcı olabilir.)

Hazineyi büyükse küvet, araba bagajı veya dolap gibi yerlere veya masa örtüsü olan bir masanın altına koyabilirsiniz.