Bebeğinize ‘İlk Şarkılarım’ı söylediğinizde ne olur?

mother-playing-w-son

itunes-download

İlk Şarkılarım kutu setinde veya İlk Şarkılarım itunes Store ve Google Play Market uygulamasında yer alan A’dan Z’YE 29 şarkıyı haraketlerine bakarak siz de bebeğinize yapabilirsiniz. Başta sadece sesinizi kullanın, sonra sesinizi önce kısık sonra daha yüksek olarak söyleyin, sonra çok hızlı ve çok yavaş.. Karşınızda duran minik bebeğinizin sizden gözlerini ayıramayacağına hiç kuşkumuz yok..  En sevdiği şarkının hangisi olduğunu sonradan bize bildirmeyi unutmayın 🙂  cagla@balabup.com

Aşağıdaki makale Bebeğinize şarkı söylemenin ona nasıl yarar sağlayacağını açıklayan yabancı bir makale. Evet, şimdi, şarkı söyleme sırası  sizde..Unutmayın nasıl söylediğinizin çok önemi yok, zaten karşınızdaki seyirci doğuştan size hayran :))

Şarkları yüklemek için, iOS – Apple-iPhone -iPad : itunes Store

Android, Samsung telefon tablet: Google Play Market 

1.Bag (Bonding):
Bebeğinize şarkı söylediğinizde bebek ile aranızda bir bağ oluşur. Şarkı söylemek sizi, ve sesinizi onun hayatındaki en önemli kişi ve ses haline dönüştürür. Kucağınızda tutup, gözlerinin içine bakarak ona söylediğiniz bir şarkı, sizin ona olan sevginizi aktarır.

2. Günlük Rutinler ve geçişler:
Bebekler neyin olacağını bildiklerinde kendilerini güvende hissederler. Sabah uyanma şarkısı gibi, günlük rutin geçişler esnasında şarkı söylenmesi sırada neyin geleceğini haber verir ve rutinin yerleşmesine yardımcı olur. Örneğin, el yıkama şarkısı, banyo şarkısı.

3. Dil Gelişimi:
Her dilin zaten kendine ait melodi ve müziği vardır. Şarkı ve sözler bebeğin duyduğu dili ve yeni kelimeleri, kavramasına yardımcı olur, bebeğin sizinle kurduğu iletişimi güçlendirir.

4. Yeni Kelimeler:
Şarkı içinde sözel ve fiziksel olarak eş zamanlı tanıtılan yeni nesneler, bu kelimeleri öğrenmelerini kolaylaştırır. Mesela köpek hakkında bir şarkıyı söylerken elinizde oynatacağınız oyuncak bir peluş köpek, duyduğu ‘köpek’ kelimesini, gördüğü peluş köpek ile ilişkilendirmesine yardımcı olur. Bebeğe vücudunu tanıtmanın en güzel yolu banyo sonrası masaj yaparken şarkı içinde sırasıyla kolunun ayağının ve karnın ismini söyleyip sonra da ayaklarını öpmek veya karnını gıdıklamak olacaktır.

5. Ritim ve kafiye:
Dil gibi Müzik’de ritim ve kafiyeden oluşur. Erken yaşta duyulan bu ritim ve kafiyenin ileriki aylarda – yıllarda, konuşmaya başlandığı zaman hatırlanması daha kolay olur.

6. Oyun:
Şarkı birçok oyun metodunun içinden bir tanesi olsada, şarkı söylenirken oynanan oyun, bebekler ile iletişim kurmanın için eğlenceli yoldur. Bu sebeple çoğu bebek eğitim merkezinde müzik ve şarkı vazgeçilmezlerin arasında yer alır.

7. Eğlenceli bir Aile zamanı:
Kardeşlerin birlikte şarkı söylemesi anne ve bebek arasında oluğu gibi aile bağlarının ve kardeşlik bağlarının güçlendirmesine yardımcı olur.

8. Kendi Adını öğrenmesi:
Bebeğin kendi ismini şarkıda duyması, adını öğrenmesine yardımcı olur. Mesela, bebeğinizin adını başka kelimeleri yerine kullanıp sık sık aynı şarkıyı söyleyerek adını öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz. (onun adının geçtiği yerlerde ona dokunmaya veya işaret etmeye çalışırsanız, kendi ismini, kendisi ile ilişkilendirmesi kolaylaşır)

9. Dinleme Becerisi:
Okumak gibi şarkı duymak da dinleme becerisi gerektirir. Şarkı dinlemek bebeğinizin yeni dili anlamaya başlaması için ideal bir fırsattır. Şarkılar aracılığı ile sadece yeni kelimeler değil duyguların aktarılışını gözlemleme fırsatı bulur.

10. Sevgi:
Bütün bu yukarıda yer alan kazanımlar, sizin, sevginizi aktarmak için bebeğinize şarkı söylemeniz sayesinde gerçekleşecektir. Bebeğiniz için şarkıyı ne kadar güzel bir sesle ne kadar güzel söylüyor olmanızın pek bir önemi yoktur. Onun için önemli olan tek şey, sizin ONA şarkı söylüyor olmanızdır. Unutmayın, siz onların gözünde zaten bir YILDIZsınız.
Babalup ailesi olarak, bebeklerinize söyleyebilmeniz için A’dan Z’ye 29 ayrı şarkı hazırladık. denemek için, itunes music store’dan ‘İlk Şarkılarım’ olarak arayın veya aşağıdaki itunes logosuna tıklayın.

itunes music store logo

 

Orijinal yazıyı hazırlayanlar: Cathy Fink,  Marcy Marxer

Kaynak:https://families.naeyc.org/article/10-ways-babies-learn-when-we-sing

 

Bir Cevap Yazın